70’ler İspanyol Paça nasıl patladı?

vintage retro elbise blog

İlk kez 1850’lerde Amerikan denizcileri arasında giyilen Çan Paça lakaplı pantolonlar gerçek şöhretine Cher&Bono döneminde yani 1970’lerde kavuştu.

İngilizce Çan Paça pantalonlar (Bell Bottom Pants) bizdeki tabiriyle İspanyol paça pantolonlar 1960’larda hippi kültürünün en önemli parçasıydı. Aslına ortaya çıkışları 1850’lere dayanır. O dönem Amerikalı Denizciler ve Donanma Subayları fırkateynlerde Çan Paça paltalonları giyen ilk kişilerdi.

1970’lerde ise hippi olsun olmasın kadın erkek herkes bunları giydi. Topluma mal olmasında iki ünlü yıldızın payı büyüktü. Cher ve Sonny Bono, o zaman yaptıkları popüler televizyon şovunda İspanyol paça pantolonları üstlerinden çıkarmayınca iş çığrından çıktı. Başta izleyicileri, daha sonra izleyicilerin izleyicileri bu modayı takip etmeye başladı. Kadın  erkek ayrımı olmadığından sokaktaki etkisi büyük oldu.

“Sen köşeyi dön, paçan arkandan gelsin”

Moda akımının Türkiye’ye ulaşması da uzun sürmedi. Bizdeki tabiriyle İspanyol paça pantolonlar. O yıllarda paçalar ne kadar bol olursa o kadar makbuldü. 70’lerin gençleri bunu “Biz köşeyi dönerdik, paçalarımız 10 dakika sonra gelirdi” cümlesiyle tarif ederdi. (alıntı) Dünyayı sarsan bu modanın benzerleri Pied de Poule’da olmaz mı? Hem de en güzel desenleri ve renkleriyle. Hepiniz Sony’nin “ I Got You Baby “ dediği, Cher olmak istemez misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir