70ler Retro, bohem, etnik elbise ve özgürlük

vintage elbise, retro giyim, 70ler retro, bohem etnik elbiseler

Toplumda özgürlük olunca bilimden, teknolojiye; sanattan modaya yansıyor, 70ler retro elbiselere olan ilgi de, biraz o ruha özlemimizi tatmin etmek yatıyor.

70’ler vintage dönemi denince akla Ajda Pekkanlar, Filiz Akınlar, 45’lik plaklar ve Bağdat Caddesi gelir. İstanbul sokakları bir defilenin podyumu gibidir. O dönemi dillendiren kıyafetler hikayeleriyle Pied de Poule’de. 70’ler “All You need is Love” dönemi. Özgür, bohem, gündelik, salaş kıyafetlerinizle, bu yaz sahil kasabalarının gözdesi siz olmak istiyor musunuz?

70’ler Hippi elbiseleri

Woodstock, hippiler, Savaşma Seviş… 70ler retro & vintage denilince hafızamda bu kelimelerin çağrıştırdığı bir imaj beliriyor. O da 70’lerin oryantal desendeki kat kat pamukludan maksi elbiseleri. Yaka ağızları hafif bir büzgü ile toplanmış, arzu ederseniz omuzları açıkta bırakırsınız, keyfinize kalmış. Bel deri, lastik karışımı kemerle gelişi güzel toplanmış. Etnik desenler, çiçekli baskılı rahat bol elbiseler.

Ayağınızda rahat sandaletleriniz ya da kovboy çizmeleriniz  olsa da çok yakışırdı. Ahhhh bir de geniş kenarlı bej tonlarında incecik deriden kovboy şapkası taksanız, işte tam bir 70’ler Hippisi olurdunuz. Sokak modasında 70’lere dönüş hiç bitmedi ki… Bitecek gibi de gözükmüyor.

Bohem maksi elbise

Bohem, etnik, hippie tarzının karışımından oluşan 70’ler vintage akımı; artık tatilde, sayfiyede, deniz kenarında hatta plajda kadınların vazgeçilmezi. Bazen hasır bir şapkanın üzerinde boncuk boncuk rengarenk, bazen sandaletinizin üzerindeki püskülde, çoğunlukla da aksesuarlarda.

Retro desenli Triko kumaşlar

70’lerin en belirgin tarzı pantolonlar ve onlara eşlik eden o güne kadar denenmemiş üstler. Sıkça kullanılan retro desenli triko kumaşlar. 2000’den sonra her döneme dokunmuşken moda, 70’lerden de etkilenmez mi?

Kıyafetlerde bile görebilirsiniz özgürlük mesajlarını… Kadınların iş hayatında zirveleri zorladığı yıllar olunca, bu kendini elbiselerde de hissettiriyor ne de olsa… Kendinden önceki dönemlere gözlerini kapamış radikal 70’ler. Pied de Poule’de bu kadar özel bir yere sahip, bu efsane döneme yüzlerce kıyafet, aksesuar eşlik ediyor. Üstelik her biri tek adet, başka benzeri yok.  Maksisi, süper minisi, midisi, aksesuarı… Seçmekte zorlanacaksınız emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir