90’lar vintage’ın en moda parçaları

90’lar vintage oduncu gömlekleri, boyfriend ceketleri, vatkalı montları, daracık bodyleri, postalları, bol mesajlı tişörtleri, günümüzde halen çok moda…

90’lar Beyoğlu’nda Yunan Konsolosluğu’nun karşısında oturuyorum. Camlar açık kapının önünden bir araba geçiyor, bangır bangır bir müzik, o zamanki tabirle “yıkılıyor.” Bir anda kanınız kaynıyor müziğe. İstiklal’de gün içinde bütün müzik marketlerinde aynı ses: “Bu yüzden her gece ben, her gece üzülmüşüm.” Hemen girip kaseti alıyorum. Mirkelam, bir gecede meşhur oluyor. O zamanlar, Türkçe Pop’un ülkeyi salladığı yıllar.

Modada göbekler fora

Bir de sokak modası; oduncu gömlekleri, üstümüze iki beden bol gelen boy friend gömlekler, renkli desenli kazaklar. Bol, parlak desenli eşofmanlar, üstleri yazılı rüzgarlıklar. Kamuflaj desenli bol cepli kargo pantolonlar. Ayaklarda asker postalları, belde plastik ya da deri bel çantaları, geniş vatkalı montlar, anoraklar tabii ki. Tişörtler bol mesajlı, bazıları üstümüzden düşüyor, bazıları daracık likralı, belleri açık bırakan. Zayıf, şişman her türlü kadın göbekler açık sokaklarda. Bazen görüntü kirliliği ama gel de sen onları giyenlere sor.

Kadınlar artık maskülen

Kadında maskülen bir hava. Düz çizgiler, erkeksi hatlar, yine geniş omuzlar, vatkalı. Siyah, beyaz, gri, bej, soft renkler modaya hakim. Yerleri süpüren uzun elbiseler, kotların, eteklerin içine giyilen daracık bodyler, çeşit çeşit bustiyerler, bel kısmını açık bırakan, uzun yelekler, oduncu gömlekleri, jean takımlar.

Moda ya, giymese olmaz. Yine de modada ipin ucu kaçmamış. Şimdi bakınca bu 90’lar vintage diye ayırabiliyorum. Sonrası her dönemden alıntı, karma sergi gibi. Yakışıyorsa ne giyseniz moda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir