Masalsı bir gece için 50’ler pek uygun

Vintage elbise, retro giyim, 50ler elbiseleri, masalsı bir gece blog

50’ler vintage, kaliteli ipek kumaşları, sanat eseri elbiseleri ve romantik uçuş uçuş etekleri ile ünlü.

Paris Ritz Hotel’in en üst katındaki lüks dairede Audrey Hepburn aynanın karşısında, üzerinde 50’ler vintage kıyafetleri, siyah sade “Givenchy” elbisesi, boynunda tek sıra inci kolyesi. Heyecanlı, kalp şeklindeki güzel yüzünde gözleri daha da irileşmiş, yanakları hafiften kırmızı. Geri planda bilmem kaç defadır “Moon River” pikapta dönüp duruyor. Bu gece Gary Cooper ile başrolünü oynadığı “Love in the Afternoon “ filminin Paris galası var. Saat yaklaşıyor.

Yardımcısından New York’un en ünlü terzisi elinden çıkma astragan görünümlü kısa kapını rica ediyor, saten uzun eldivenleri incecik bileklerini ortaya çıkarıyor sanki.  “Öğleden sonra Aşk” filminde size bir sahne.

Modanın Romantik dönüşümü

50’ler vintage kıyafetleri, modanın romantik dönüşümü… Omuzlar daralmış, bedenlerin korsajları balenlerle iyice daraltılmış, etek boyları diz altına çekilmiş, Jüponlar yine olanca feminenliğiyle abajur görünümlü eteklerin altında.. Gizli ama daha feminen bir görünüm yaratıyor kadında.. Dior nefesi “New Look” kadınlarına çok iyi gelmiş. Balerin zarafetiyle yürümüyor sanki süzülüyorlar. Kadınlar daha 60’lardaki feminist hareketten habersiz. Sanki tek ilgi alanları moda ve güzellik. Masal gibi değil mi!

50’lerin olağanüstü emprimeleri

50’lerin emprimelerine hiç dokundunuz mu? Bunlara kumaşın tuşesi denir tekstilde. Şöyle parmaklarınızı kumaşta gezdirin, ipeğin ağırlığını hissederken, elleriniz kayar gider kumaşta. İçinizde çok kıymetli bir şeye dokunduğunuza dair huşu ile karışık bir duygu belirir.

İpek gerçekten de çok değerlidir, ipek böceğinin sağılmasından iplik haline gelinceye kadar ne çok aşamadan geçer, gerçek ustaların emeğiyle… Kumaş olur, bu sefer de iş terzinin maharetine kalmıştır, atölyede masaya yayılır, çıkarılan kalıplarla, upuzun tahta masalarda, sabunla çizilir, kesilir. Gelsin artık drapeler, pliseler, volanlar, nervürler, reglan kesimler, truvakar kollar… Atölyenin bir kısmında kızlar kendi aralarında gülüşerek gergeflerde kumaşları boncuklarla, pullarla donatırlar. Bir elbise yaratılırken, herkes bir dokunuşla onu var eder. 50’ler vintage kıyafetleri için işinin hakkını veren tüm ustalara saygı duyuyoruz. Onlar gerçekten zanaatçı değil işinin ehli sanatçılardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir