Z kuşağı, 80’leri niye çok seviyor?

vintage elbise, retro giyim, slider, pied de poule

80’ler giyim markalarının daha özgür avangart hareket ettiği yıllar. 70’lerin ardından bir patlama.  Şimdiki gençler o dönemin bizden daha çok kıymetini biliyor.

80’ler, abartılı, iddialı, gösterişli. Renklerde, desenlerde, pullar payetlerde, saç kesiminde hatta müziğe varıncaya kadar “Ben buradayım” diyen yıllar. Giysilere verilen formlarla vücut şekli deforme edilmiş. İnsanüstü yaratıklar gibiymişiz gibi Amerikan futbolcularının koruyuculu vatkalarını anımsatan montlarımızla sokaklarda dolaştığımız dönem.

Moda Amazon Ormanı, Jungle gibi

80’lerin unutulmaz salaşlığının, rengarenk moda akımlarının hafızlarımızda enerjik, neşeli bir iz bıraktığı kesin. Nedense o yıllarda genç olanlar şimdilerde biraz mesafeli duruyor o yıllara… Ama o dönemden sonra doğan Z kuşağı gençlerse en yüksek çıtaya taşıyor 80’leri.

80’ler modanın çılgın dönemi, sanki büyük bir sokak partisi içinde dünya. Çılgın, absürt çoğunlukla rüküşlüğe dayanan cesaretle. Müziklere bakmanız bile yeterli. Neon ışıkları gibi gecede. Her yerde pırıltı gösteriş. On yıl boyunca peşinden koştuk, daha sürseydi nefesimiz kesilir miydi acaba!

Biz çoktan bıraktık, gençler keşfetti

Yakıştı yakışmadı. Maksat çoğunluğun yanında olup, demode olmamak olunca kurallar çiğnenmek içindi. Hızımızı alamayıp duvara toslayacakken, 90’ların maskülen minimal havası durdurdu bizi. Nasıl da aniden değiştik. 80’ler evin en uzak köşesindeki valizlerin içine sığdırıldı. “Oh be deyip kurtulduk” Hazırdık artık kabuk değiştirmeye. İnsandık sonunda, unutmak bizlere özgüydü.

Zamanın gençleri de aynı 80’ler gibi kendine özgü, başına buyruk, kült, burnunun dikine, bireysel ve özgürlükçü. Bence 80’lere olan ilginin altına bu yatıyor. Bizim gibi değiller o kesin. 80’ler gibi avangart, tahmin edilmez, kalabalıklar arasında fark edilmek istenen kişiler. Bu yüzden karakterleri, şimdi zamandan çok 80’lerle örtüşüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir